ترانسمیتر فشار چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

امروزه ترانسمیتر فشار به عنوان یک ابزار مهم و حیاتی در فرآیند های مختلف به کار گرفته می‌ شود. با استفاده از ترانسمیتر های فشار در صنایع می‌ توانیم از بسیاری از فجایع و مشکلات احتمالی جلوگیری کنیم. این ابزار را در بازار به نام های دیگری همچون پرشر ترانسمیتر و یا ترانسدیوسر فشار می شناسند. این ترانسمیتر علاوه بر وظیفه اندازه گیری فشار، وظیفه کنترل آن را نیز بر عهده دارد. استفاده از ترانسمیتر ها در فرآیند های صنعتی بسیار مهم می باشد. در این مقاله می خواهیم به سوال ترانسمیتر فشار چیست؟ پاسخ دهیم.

جهت مطالعه ادامه مطالب ذیل با ما همراه باشید.

ترانسمیتر چیست؟

در لغت ترانسمیتر به معنای فرستنده می باشد. از ترانسمیتر ها در حوزه کنترل ابزار دقیق استفاده می کنند. حال ترانسمیتر وسیله‌ ای است که سیگنال‌ های دریافتی از یک سنسور را به سیگنال‌ های استاندارد و قابل تفسیر برای واحد های کنترل تبدیل می‌ کند. این سیگنال های ارسالی توسط ترانسمیتر، معرف کمیت های فیزیکی مورد بررسی در سیستم می باشند. بهتر است بدانید ترانسمیتر ها را بر اساس کمیت قابل اندازه‌ گیری به انواع ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر سطح، ترانسمیتر جریان، ترانسمیتر دما، ترانسمیتر موقعیت، ترانسمیتر سرعت، ترانسمیتر pH و غیره تقسیم‌ بندی می‌ کنند.

ترانسمیتر فشار چیست؟ - ایمن کنترلز
بهترین هزینه فروش ترانسمیتر فشار در تهران – ایمن کنترلز

تعریف ترانسمیتر فشار | ترانسمیتر فشار چیست؟

کار دستگاه ترانسمیتر فشار یا سنسور فشار اندازه گیری فشار یک مایع یا یک سیال خاص یا گاز می باشد. نام های دیگر ترانسمیتر فشار، پرشر ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار می باشد. معمولاً از پرشر ترانسمیتر برای اندازه گیری فشار داخل ماشین آلات صنعتی استفاده می کنند. از این ترانسمیتر ها به منظور هشدار دادن به موقع به کاربران قبل از وقوع فاجعه استفاده می کنند. این دستگاه ها دارای کاربرد های مختلف و متنوعی می باشند. بیشترین کاربرد این ترانسمیتر ها در کار های مربوط به صنعت و خودرو سازی می باشد. وظیفه این ترانسمیتر ها اگر روی یک سیستم نصب باشند، اندازه گیری فشار و اطلاع رسانی آن به ما می باشد. نحوه تشخیص فشار در ترانسمیتر های فشار یک  سیستم بسیار راحت می باشد. با این دستگاه ها می توان فشار کلیه فرآیند های مختلف را ادازه گیری کرد.

از ترانسمیترها در یک سیستم خاص برای نشان دادن فشار تفاضلی از دو رنگ مختلف به صورت ترکیبی استفاده می کنند. بهتر است بدانید که ترانسمیتر های فشاری شباهت بسیار زیادی به گیج فشار دارند اما عملکرد آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. حضور ترانسمیتر ها در بسیاری از برنامه های کاربردی ضروری می باشد. در بعضی از فرآیند ها استفاده از پرشر ترانسمیتر نقش بسیار حیاتی دارند و استفاده از این ترانسمیتر ها برای کارکنان سیستم ها بسیار تاثیر گذار می باشد.

کارشناسان فرآیند کار های بسیار زیادی را برای پرشر ترانسمیتر در نظر می گیرند و این کار ها به اهمیت فشار در انجام واکنش های شیمیایی یا تغییر حالت مواد بر می گردد.

ترانسمیتر فشار چگونه عمل می کند؟

ترانسمیتر ها دارای انواع بسیار مختلفی می باشند. بهتر است بدانید بیش از ۵۰ نوع ترانسمیتر فشار در بازار وجود دارد. امروزه هر کدام از این ترانسمیتر ها با یک سبک و شیوه خاص خود کار می کند. به طور کلی کار فرستنده ها و ترانسمیتر های فشار اندازه گیری تغییرات فشار در شرایط مختلف می باشد. ترانسمیتر ها این مقدار اندازه گیری شده را به صورت یک عدد دیجیتالی گزارش می دهند. برخی از این ترانسمیتر ها که وابسته به مواد پیزو الکتریک هستند، می توانند نیروی مکانیکی را به شکل فشار تشخیص دهند و سپس آن را به جریان الکتریکی تبدیل کنند.

به صورت کلی کارکرد پرشر ترانسمیتر به این صورت است که یک بخش آن به تشخیص فشار و یک بخش آن به انتقال نتیجه، اختصاص می‌ یابد. به عنوان مثال اگر همین ترانسمیتر های پیزو الکتریک را در نظر بگیرید، در این دستگاه ها تغییرات فشار به صورت جریان مکانیکی به آن ها وارد می شود. حال این ترانسمیتر ها می توانند تغییرات مکانیکی را  به جریان الکتریکی تبدیل کنند. در نهایت این ترانسمیتر ها این مقدار را در قالب یک عدد به صورت آنالوگ یا دیجیتال گزارش می دهند. عملکرد ترانسمیتر فشار متفاوت از ترانسمیتر اختلاف فشار است.

ترانسمیتر فشار چیست؟ - ایمن کنترلز
خرید ترانسمیتر فشار همراه با تخفیف های فصلی – ایمن کنترلز

کاربرد های ترانسمیتر فشار

کاربرد های این ترانسمیترها بسیار گسترده می باشد. از این ترانسمیتر ها در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استفاده می کنند. از ابزار آلات دقیق می توان به این ترانسمیتر ها اشاره کرد. بیش ترین کاربرد این ترانسمیتر ها مربوط به ماشین آلات صنعتی می باشد. این ترانسمیترها را در سطح فشار بالا قرار می دهند تا قبل از وقوع حادثه مشکلات را به ما اطلاع رسانی کنند. اگر بخواهیم یک نقش عمومی برای این ابزار ها تعریف کنیم به این صورت می باشد که این دستگاه ها به ما این اطمینان را می دهند که کلیه دستگاه ها در طول فرآیند، تحت فشار بیش از حد بالا یا بیش از حد پایین قرار نمی گیرند.

استفاده از پرشر ترانسمیتر می تواند همراه و مرتبط با دستگاه های دیگر باشد. به عنوان مثال می توان از این دستگاه ها در کنار ابزار های دیگری همچون اندازه گیری عمق، اندازه گیری ارتفاع، اندازه گیری شدت جریان و یا حتی اندازه گیری افت فشار استفاده کرد. از این ترانسمیتر ها به منظور جلوگیری از نشت در یک سیستم استفاده می کنند. این ترانسمیتر ها هم امکان استفاده به صورت انفرادی و هم امکان استفاده به صورت ترکیبی را در سیستم‌ های صنعتی به ما می دهند.

سخن پایانی

از این ترانسمیتر های فشار در صنعت برای جلوگیری از افزایش و کاهش بیش از حد فشار استفاده می کنیم تا از خطرات احتمالی دور بمانیم.

در پاسخ به سوال رایج ترانسمیتر فشار چیست؟ می توان گفت با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ترانسمیتر فشار می توان فرآیند های صنعتی را کنترل کرد و وجود این تجهیزات در صنایع باعث می شود که از مشکلات احتمالی در صنایع جلوگیری کنیم.

شرکت ایمن کنترلز بیش از ۱۰ سال است که در زمینه فروش انواع تجهیزات ابزار دقیق همچون ترنسمیتر فشار فعالیت می کند.

جهت خرید انواع ترانسمیتر فشار با قیمت مناسب می توانید با مشاوره رایگان مشاوران ما در ایمن کنترلز ارتباط برقرار کنید.

از همراهی شما سروران گرامی سپاس گزاریم.
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *