آشنایی با انواع تجهیزات ابزار دقیق

تجهیزات کنترل و ابزار دقیق شامل انواع وسایل و ابزار آلات صنعتی می شوند که از آن ها برای اندازه گیری کمیت های فیزیکی در صنایع مختلف استفاده می شود. اگر در صنایع مختلف فعالیت می کنید، می دانید که با استفاده مناسب از انواع تجهیزات ابزار دقیق می توانید فرآیند های صنعتی را در اوج بهره برداری کنید.

جهت مطالعه ادامه مطالب ۴ دقیقه ای ذیل با ما همراه باشید.

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق یک زیر ساخت برای کنترل سیستم و اتوماسیون می باشد. با کمک این ابزار ها می توان اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامتر های مهم فیزیکی را به صورت دقیق محاسبه کنیم. این پارامتر های مهم عبارتند از دما، فشار، فلو، سطح مایعات و غیره که باید در پردازش های صنعتی به صورت دقیق اندازه گیری شوند.

اجزای ابزار دقیق

بهتر است بدانید که ابزار دقیق از سه بخش اصلی به نام محرک، کنترل کننده و اندازه گیر تشکیل می شوند. این سه بخش در کنار هم سیستم ‌های کنترل اتوماتیک را می سازند. کنترل فرآیند های خاص در یک مجموع عملیاتی وظیفه سیستم های کنترل اتوماتیک می باشد. حال این سه بخش را به صورت زیر شرح می دهیم.

محرک ها (Actuator)

بهتر است بدانید محرک‌ ها بخش مهمی از تجهیزات ابزار دقیق ها می باشند. وظیفه این محرک ها دریافت سیگنال خروجی از قسمت کنترل کننده می باشد. حال این محرک ها باید متناسب با این سیگنال‌ ها عمل کنند.

کنترل کننده ها (Controller)

کنترل کننده ها نیز یکی از مهم ترین ابزار در تجهیزات ابزار دقیق می باشند. در گذشته کنترل تجهیزات ابزار دقیق توسط  این کنترل کننده ها از طریق عوامل انسانی انجام می شد. حال امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی سیستم های کنترل اتوماتیک به وجود آمدند. حال با اختراع این قطعات کنترلی، استفاده از عوامل انسانی نیز برای کنترل این تجهیزات کاهش یافت. به عنوان مثال با اختراع ترانزیستور ها از کارت‌ های الکترونیکی برای کنترل استفاده شد. با پیشرفت بیشتر تکنولوژی، کامپیوتر های صنعتی با نام PLC وارد صنعت شدند.
با استفاده از این PLC ها واحد ها به راحتی قابل کنترل شدند و با وجود این PLC تغییرات نیز به راحتی در واحد ها صورت می گرفتند. امروزه نیز کنترل کننده‌ های جدید تری به نام سیستم کنترل کننده توزیع پذیر (DCS) و کنترل کننده‌ های فازی (FCD) به وجود آمدند. این سیستم ها وظیفه کنترل واحد های صنعتی را بر عهده دارند.

انواع تجهیزات ابزار دقیق - ایمن کنترلز
بهترین هزینه فروش انواع تجهیزات ابزار با کیفیت – ایمن کنترلز

انداره گیر ها یا اندازه گیری (Measurement)

وظیفه اندازه گیر ها، سنجش مقدار واقعی کمیت های مورد نظر در صنایع می باشد. پارامتر های مختلفی در صنایع برای کنترل اندازه‌ گیری استفاده می شوند. حال بعضی از مهم‌ ترین این پارامتر ها را به صورت زیر بیان می کنیم.

  1. فشار
  2. درجه حرارت
  3. جریانات سیالات
  4. ارتفاع مایعات

معرفی انواع تجهیزات ابزار دقیق

در صنایع اولین مرحله برای کنترل یک فرآیند، فهم و تحلیل دینامیک و رفتار های آن فرآیند می باشد. بهتر است بدانید برای کنترل یک کمیت لازم است که هر لحظه اطلاعات بسیار دقیقی از این کمیت ها را داشته باشیم. پس باید کمیت مورد نظر را به صورت مداوم اندازه ‌گیری کنیم. حال این اندازه گیری ها به وسیله تجهیزات ابزار دقیق انجام می شود.
معمولاً تجهیزات اندازه‌ گیری ابزار دقیق، از پنج بخش اساسی حسگر یا سنسور، مبدل یا ترانسدیوسر، انتقال‌ دهنده یا ترانسمیتر، نمایشگر و عنصر نهایی تشکیل می شوند.

حسگر یا سنسور (Sensor)

هر وسیله ای که قادر به اندازه گیری و تبدیل کمیت های فیزیکی به الکتریکی باشد را سنسور می نامند. مثلاً وظیفه یک سنسور دما اندازه گیری مقدار دما و تبدیل آن به سیگنال های الکتریکی می باشد. حسگر ها در واقع یک وسیله ارتباطی با دنیای داخلی و خارجی می باشند. این حسگر ها تمام اطلاعات محیطی را کسب می کنند. حال انتخاب درست حسگر ها، تأثیر بسیار زیادی در میزان کارایی ابزار دقیق دارند.

ترانسدیوسر یا مبدل (Transducer)

ترانسدیوسر قطعه ای است که وظیفه تبدیل حالات انرژی را بر عهده دارد. کار ترانسدیوسر ها در واقع تبدیل سیگنال های خروجی سنسور ها به سیگنال های استاندارد می باشد. به طور مثال اگر یک سنسور فشار همراه یک ترانسدیوسر باشد، ابتدا مقدار فشار توسط سنسور فشار اندازه گرفته می شود و سپس این مقدار تعیین شده  به ترانسدیوسر تحویل داده می شود. حال ترانسدیوسر این مقدار را به یک سیگنال الکتریکی قابل درک برای کنترلر تبدیل می کند و این مقدار توسط سیم های فلزی ارسال می شود.

انواع تجهیزات ابزار دقیق - ایمن کنترلز
خرید تجهیزات ابزار دقیق با تخفیف ویژه – ایمن کنترلز

ترانسمیتر (Transmitter)

ترانسمیترها به طور کلی به تجهیزاتی گفته می شوند که عمل اندازه گیری و تبدیل و تقویت سیگنال ها را در یک مجموعه انجام می دهند. ترانسمیتر قطعه ای است که ابتدا می تواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کند و سپس آن را به فواصل دور انتقال دهند. ترانسمیتر ها تجهیزاتی هستند که در پروسه های بزرگ صنعتی کاربرد بسیار زیادی دارند. از ترانسمیتر های صنعتی برای اندازه ‌گیری پارامتر هایی مانند دما، فشار، رطوبت، سطح مایعات و گاز های‌ محیطی استفاده می شود.

نمایشگر (Indicator)

نمایشگر ها تجهیزاتی هستند که برای نمایش مقادیر عددی یک پارامتر در تابلوی کنترل ابزار دقیق و یا اتاق فرمان استفاده می‌ شوند. حال باید داده هایی که اندازه گیری شده اند را به صورتی که قابل فهم باشند، نمایش داد. برای این کار از صفحه نمایش الکترونیکی استفاده می شود. از نمایشگر های مختلفی برای کنترل متغیر هایی نظیر فشار، دما و … در صنعت استفاده می شود. به عنوان مثال گیج فشار یک نمایشگری است که مقادیر فشار را نمایش می دهد.

عنصر نهایی (Final Element)

 اگر پروسه کنترل باشد، مرحله آخر هر پروسه را عنصر نهایی انجام می دهد. حال این عنصر نهایی در پروسه های مختلف نیز متفاوت می باشد. مثلاً در یک پروسه عنصر نهایی موتور الکتریکی می باشد و در یک پروسه دیگر جک های نیوماتیکی و هیدرولیکی عنصر نهایی می باشند. عملگر ها در واقع همان عنصر نهایی می باشند.

طبقه بندی ابزار دقیق بر اساس کمیت

عواملی که توسط تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق بر اساس کمیت در صنعت اندازه گیری می شوند را به صورت زیر بیان می کنیم.

  1. تجهیزات اندازه گیری دما
  2.  تجهیزات اندازه گیری رطوبت
  3.  تجهیزات اندازه گیری فشار
  4.  تجهیزات اندازه گیری فلو یا جریان
  5. تجهیزات اندازه گیری سطح یا ارتفاع

سخن پایانی

در صنایع برای اندازه گیری دقیق بیشتر کمیت‌ ها از تجهیزات ابزار دقیق استفاده می شود.

برای کنترل فرآیند های صنعتی از انواع تجهیزات ابزار دقیق استفاده کنید. وجود این تجهیزات در صنایع باعث می شود که از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

با استفاده از انواع تجهیزات ابزار دقیق می توانیم تمام تجهیزات را از راه دور کنترل کنیم. این ابزار ها تمام اندازه گیری ها را به صورت دقیق محاسبه می کنند.

شرکت ایمن کنترلز چندین سال است که در زمینه طراحی، تولید و تامین تجهیزات ابزار دقیق  و اعلان حریق فعالیت می کند.

جهت خرید انواع تجهیزات ابزار دقیق با قیمت مناسب می توانید با مشاوره رایگان مشاوران ما در ایمن کنترلز ارتباط برقرار کنید.

از همراهی شما سروران گرامی سپاس گزاریم.
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *