خرید دتکتور گاز ضد انفجار

امروزه در مکان هایی که احتمال نشت گاز وجود دارد خطرات بسیاری جان و مال افراد را تهدید می کند. استفاده از گازهای قابل اشتعال مانند CNG در این مکان ها، احتمال آتش سوزی را به شدت افزایش می دهد. خرید دتکتور گاز ضد انفجار و استفاده از آن باعث تشخیص به موقع نشت گاز و جلوگیری از آتش سوزی می شود. در واقع دتکتور با تشخیص افزایش میزان گاز موجود در ترکیب هوا، سیگنال اعلام خطر صادر می کند.
این وسیله علاوه بر محیط های صنعتی، در محیط منزل نیز کاربرد زیادی دارد. تمام افرادی که دچار مشکلات بویای هستند به منظور جلوگیری از نشت گاز و خطر انفجار از دتکتور در منزل استفاده می کنند.
این وسیله کوچک و کاربردی تا به امروز توانسته است نقش زیادی در جلوگیری از حریق و انفجار داشته باشد.
برای آشنایی با کاربرد و ویژگی های دتکتور پیشنهاد می شود تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 زمان اندکی با ما همراه باشید تا اطلاعاتی چند در این زمینه در اختیار شما سروران بگذاریم

دتکتور گاز چیست؟

دتکتور گاز ابزاری است که برای شناسایی انواع گازهای قابل اشتعال، سمی، گازهای اکسیدکننده و … به کار می رود.
این وسیله پس از شناسایی گازهای خطرناک، به وسیله سیستم هشدار به افراد اعلام خطر می کند. هشدار دتکتور گاز به دو صورت لرزاننده و صوتی صادر می شود. قبل از خرید دتکتور گاز ضد انفجار لازم است بدانید این ابزار در دو نوع ثابت و پرتابل یا قابل حمل تولید می شود.
نوع ثابت این ابزار به صورت دیواری یا سقفی نصب شده و کارایی بالایی در شناسایی گازها دارد. دتکتور گاز پرتابل، توسط پرسنلی که به طور مداوم در حرکت هستند استفاده می شود. به این ترتیب افراد را از وجود گازهای خطرناک در مسیر حرکت آگاه می کند.

خرید دتکتور گاز ضد انفجار | ایمن کنترلز

عملکرد دتکتور گاز چگونه است؟

دتکتور گاز به وسیله سنسورهایی که در آن نصب شده است امواج مختلف را شناسایی می کند. همچنین غلظت بیش از حد گازهای خطرناک و سمی در هوا را نیز تشخیص می دهد.
عملکرد شناسایی امواج و گازها توسط امواج مادون قرمز صورت می گیرد. دتکتور پس از شناسایی غلظت بیش از حد مجاز، نشت گاز را شناسایی می کند. سپس به افراد حاضر در آن محدوده هشدار می دهد.
در صورتی که غلظت گازهای سمی به حالت طبیعی برگردد خاموش خواهد شد.
نکته مهم در عملکرد این سیستم، تنظیم دتکتور برای هشدارهای بعدی است. در صورتی که این کار انجام نشود دتکتور توانایی شناسایی گازها و هشدار به کاربران را نخواهد داشت.

هنگام خرید دتکتور گاز ضد انفجار پیشنهاد می شود از انواع جدید این ابزار نیز دیدن کنید. در حال حاضر نسل جدیدی از این ابزار با نام دتکتور هوشمند تولید شده و در مراکز معتبر به فروش می رسند.
دتکتور هوشمند اقداماتی مانند تنظیم مجدد، قطع سیستم برق برای جلوگیری از انفجار و … را به طور خودکار انجام می دهد. طراحی این سنسور به گونه ای است که به سیستم تهویه وصل می شود. بنابراین کارایی لازم برای جلوگیری از خطرات احتمالی را خواهد داشت.

اجزای دتکتور گاز ضد انفجار

به طورکلی دتکتور گاز از دو قسمت ترانسمیتر و سنسور تشکیل می شود. بخش سنسور برای تشخیص امواج و گازهای خطرناک و قابل اشتعال به کار می رود. بخش ترانسمیتر نیز به منظور کنترل و نمایش مورداستفاده قرار می گیرد.

انواع سنسورهای دتکتور گاز ضد انفجار

دتکتور گاز با توجه به نوع و کاربرد آن در تشخیص، دارای سنسورهای مختلف است.
انواع سنسورهای دتکتور گاز عبارت اند از:

سنسور دارای فناوری مادون قرمز

پیش از خرید دتکتور گاز ضد انفجار لازم است با انواع سنسورهای آن آشنایی داشته باشید. تکنولوژی شناسایی امواج و گازهای خطرناک در این محصول بر اساس مادون قرمز می باشد.
این دتکتور علاوه بر سنسور و ترانسمیتر، دارای یک گیرنده است. به این صورت که یکی از این اجزا امواج را ساطع و دیگری دریافت کرده و شناسایی می کند. در صورت وجود امواج و گازهای سمی، عملکرد انتقال این امواج مختل می شود.
به این ترتیب نور دریافتی تغییر کرده و دتکتور وجود گاز را شناسایی می کند. نوع گاز سمی نیز بر اساس میزان تغییر نور دریافتی مشخص خواهد شد.

سنسور الکتروشیمیایی

این سنسور از ۳ الکترود تشکیل شده است. گازی که وارد این سنسور می شود اکسید شده و باعث ایجاد جریان الکتریکی می شود.
در واقع وجود الکترودها در محلول الکترولیتی باعث حرکت یون های مثبت به سمت یون های منفی و بالعکس می شوند. در صورت وجود گازهای خطرناک، حرکت الکترودهای آندی و کاتدی با اختلال مواجه می شوند. به این ترتیب سنسور، وجود گازهای خطرناک را در محیط تشخیص داده و ترانسمیتر به کاربران هشدار می دهد.

سنسور نیمه هادی

سنسور نیمه هادی دارای قطعه ای است که از فلز روی ساخته شده است. این قطعه به انواع گازهای سمی و خطرناک مانند دی اکسید کربن حساسیت بالایی دارد. در صورتی که این گاز در ترکیب مولکول های هوا وجود داشته باشد سنسور هادی با آن واکنش داده و هشدار می دهد.

خرید دتکتور گاز ضد انفجار | ایمن کنترلز

سنسور کاتالیستی

هنگام خرید دتکتور گاز ضد انفجار به نوع این محصول دقت داشته باشید. سنسور کاتالیستی بر پایه اکسیداسیون کاتالیست است. در این سنسور یک کویل پلاتینی وجود دارد که در برخورد با گاز خطرناک با کاتالیست، اکسید می شود.
پس از اکسید کاتالیست، مقاومت کویل افزایش یافته و وجود گاز سمی در محیط تشخیص داده می شود.

انواع دتکتور بر اساس نوع گاز

انواع دتکتورها بر اساس نوعی گازی که قابلیت تشخیص آن را دارند به گروه های زیر تقسیم می شوند:
دتکتور گاز انفجار پذیر مانند گاز مایع و گاز سوختنی
انواع دتکتور گاز سمی مثل مونواکسید کربن
دتکتور گاز اکسیژن

نکات لازم برای نصب دتکتور گاز ضد انفجار

نوع گاز شناسایی شده توسط دتکتور در نصب آن در ارتفاع مناسب تأثیر زیادی دارد. معمولاً دتکتور گازهای سبک در ارتفاع بالاتر نصب می شود. همچنین دتکتور گازهای سنگین به علت چگالی بالای این گازها، در ارتفاع پایین نصب می شود. هنگام نصب این ابزار، آسیب های احتمالی را در نظر داشته باشید. همچنین شرایط جوی مکان نصب را مورد ارزیابی قرار دهید.
به طور مثال در نصب دتکتور در محیط های مستعد وزش باد دقت داشته باشید. چرا که وزش باد می تواند جهت حرکت گاز و همچنین شدت آن را تغییر دهد.

پیشنهاد ما به شما سروران گرامی

برای خرید دتکتور گاز ضد انفجار نیاز است به مراکز و فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.
زیرا این ابزار از جمله ابزار دقیق و بسیار حساس می باشد. کوچک ترین ایراد در آن می تواند کارکرد دستگاه را مختل کند.
مجموعه ایمن کنترلز از مراکزی است که می توانید خرید انواع دتکتور را از این مرکز با خیال راحت انجام دهید. برای خرید دتکتور گاز با قیمت مناسب می توانید به وب‌سایت ایمن کنترلز مراجعه کنید.
یا با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه خرید این دستگاه، مشاوران ما به صورت شبانه روز آماده پاسخگویی به پرسش های شما عزیزان هستند.

با تشکر از همراهی شما ، منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

راههای ارتباطی با ما

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – روبروی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *