آشنایی با ابزار های انداره گیری فشار در ایمن کنترلز

در صنایع مختلف ابزار آلاتی جهت اندازه گیری مقادیر فشار مورد استفاده قرار می گیرند که به عنوان فشار سنج شناخته می شوند. به عبارت دیگر می توان فشار را این گونه تعریف کرد که مقدار نیروی عمودی وارد بر  سطح را فشار می گویند.
لازم به ذکر است که روش ها و راهکار های جدیدی برای اندازه گیری فشار وجود دارد که نیازمند تجهیزاتی مدرن است. همچنین شروع از نقطه مرجعی درست، اندازه گیری صحیح فشار را به همراه دارد که بسیار حائز اهمیت می باشد. از این رو ضروری است که قبل از هر گونه اقدامی با انواع ابزار آلات اندازه گیری فشار آشنا شوید. محتوای این مقاله جهت آشنایی با ابزار های انداره گیری فشار تحریر شده است.

جهت مطالعه محتوای ۴ دقیقه ای ذیل با ما همراه باشید.

ترانسمیتر اختلاف فشار (Diffrentional Pressure Transmitter) چیست؟

این محصول از الزامی ترین تجهیزات اندازه گیری اختلاف فشار بین دو نقطه است. این ابزار پر کاربرد برای اندازه گیری سایر پارامترها همچون ارتفاع مخازن و فلو مورد استفاده قرار می گیرد.

دقت و تکرار پذیری در اندازه گیری فلو و سطح مایعات و سیالات از مهم ترین ویژگی های یک ترانسمیتر اختلاف فشار است که سبب می شود تا در صنعت بسیار پر کاربرد باشد.

امروزه با توجه به پیشرفت علم الکترونیک و استفاده از میکروپروسسور در این تجهیزات امکان کالیبره و مانیتور از راه دور آن ها نیز فراهم می شود. هنگام انتخاب و خرید ترانسمیتر اختلاف فشار به موارد ذیل توجه فرمایید:

 1. دقت ترانسمیتر
 2. رنج و گستره اندازه گیری فشار
 3. فشار تحمل تجهیز
 4. جنس کپسول استیل
 5. هوشمند یا اسمارت بودن
 6. امکان انجام فرآیند کالیبره دستگاه
آشنایی با ابزار های اندازه گیری فشار - ایمن کنترلز
معرفی انواع ابزارآلات اندازه گیری فشار – ایمن کنترلز

آشنایی با گیج فشار

گیج فشار یکی از الزامی ترین ابزارآلات اندازه گیری فشار به شمار می آید. وظیفه این دستگاه اندازه گیری فشار مایع و گاز در صنایع مختلف می باشد.
تولید گیج های فشار بر مبنای نوع سیالات، نوع کاربری و محیط مورد استفاده در انواع مختلفی صورت می پذیرد که در ذیل به پرکاربرد ترین گیج های فشار اشاره می کنیم:

 1. گیج فشار بوردون تیوب
 2. گیج فشار دیافراگمی
 3. گیج اختلاف فشار
 4. گیج فشار دیجیتال

در سال های اخیر استفاده از این تجهیزات در سیستم هایی که عملکرد آن ها به فشار مایعات بستگی دارد، رایج است. البته که با پیشرفت تکنولوژی طراحی تجهیزات گیج فشار روز به روز در حال تکامل است.
از این رو امکانات ویژه گیج های فشار میزان استفاده از این تجهیزات را در سیستم های فشار چند برابر می کند.

در حال حاضر تجهیزات گیج‌ فشار با کمک اتصالات فشار هیدرولیک طراحی و تولید می شوند تا از بروز هر گونه نشتی در سیستم جلوگیری کند.
گیج های آنالوگ با مقیاس های مرسوم رایج تر هستند و گیج های فشار دیجیتال از یک سیستم عامل قابل تنظیم بهره می برند که با استفاده از آن فرآیند نشتی های ناشی از فشار و پارامتر هایی همچون گشتاور، بار، نیرو و سختی را می سنجد.

مواردی که به هنگام خرید گیج فشار باید به آن توجه نمایید عبارتند از:

 1. جنس گیج فشار
 2. اندازه و قطر صفحه گیج فشار
 3. درجه بندی گیج فشار
 4. استاندارد نفوذ گیج فشار IP
 5. کانکشن گیج فشار
آشنایی با ابزار های اندازه گیری فشار - ایمن کنترلز
تامین کننده ابزار های اندازه گیری فشار در تهران – ایمن کنترلز

پرشر سوئیچ یا کنترلر فشار (Pressure controller or Pressure Switch)

این محصول وظیفه تنطیم فشار مخازن و جلوگیری از افزایش فشار در محیط های تحت فشار را بر عهده دارد. اغلب پرشر سوئیچ ها به صورت مکانیکی و همانند فشارسنج های بوردون یا دیافراگم در نقطه ست پوینت فعال می شوند.
این تجهیزات با فرمان کنتاکت خود در بخش خروجی، عملکردی همچون یک کنترلر On و Off دارد.

در نمونه های دیجیتال و الکترونیکی استرس گیج به عنوان جایگزینی برای بوردن یا دیافراگم استفاده می شود و در قسمت خروجی معمولاً ترانزیستور به صورت PNP و یا NPN به کار می رود.
در انتخاب یک پرشر سوئیچ بایستی موارد ذیل را در نظر بگیرید:

 1. رنج کاری و نقطه تنظیم
 2. حداکثر فشار قابل تحمل کنترلر فشار
 3. قابلیت استفاده در محیط های انفجاری و IP پرشر سوئیچ
 4. نحوه اتصال و کانکشن کنترلر فشار
 5. دقت و تکرارپذیری کنترلر فشار

این سوئیچ ها در فشار فرآیندی مخصوصی (SP) قابل تنظیم می باشند. از این رو زمانی که فشار به نقطه تنظیم برسد، یک مدار الکتریکی توسط آن فعال می گردد.
لازم به ذکر است که تعداد قطب ها (Pole) نشان دهنده تعداد مدار های جداگانه ای است که سوئیچ قابلیت تعیین آن ها را دارد. از طرفی تعداد مسیرها (Throw) نیز تعداد مکان های جداگانه تعیین شده توسط سوئیچ را نشان می دهند.

پیشنهاد ما به شما

همانطور که می دانید، گازها و مایعاتی که زمین را احاطه می کنند اجزای تشکیل دهنده اتمسفر می باشند. در واقع این عناصر که زمین را برای انسان قابل زیستن می سازند، دارای وزن هستند و فشار قابل توجهی را بر روی سطح زمین وارد می کنند.

از این رو اندازه گیری و کنترل فشار از مهم ترین اقداماتی است که می بایست در طراحی، ساخت، تعمیر و نگهداری سیستم های فرآیند انجام گیرد. تکامل این روند نیازمند تجهیزات اندازه گیری فشار است که ما در این مقاله سعی کردیم شما را با این ابزارآلات آشنا کنیم.

مجموعه ایمن کنترلز ارائه دهنده کلیه تجهیزات اندازه گیری فشار و ابزار دقیق همواره در تلاش است تا بالاترین سطح کیفیت، خدمات، پشتیبانی و بهترین قیمت را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد.
این مجموعه دارای انواع محصولات استاندارد و قابل اعتماد می باشد.

شرکت ایمن کنترلز با بیش از ۱۰ سال سابقه کاری و فعالیت در زمینه طراحی، تولید و تامین تجهیزات ابزار دقیق، ضد انفجار و اعلام حریق و با به کارگیری نیرو های متخصص توانسته گامی نوین در زمینه تامین تجهیزات بردارد. شما سروران می توانید جهت خرید و استعلام از قیمت تجهیزات اندازه گیری فشار با ما در تماس باشید.

با سپاس از همراهی شما سروران
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *