بهترین شرکت طراحی سیستم های اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق یکی از سیستم های ایمنی فعال به شمار می آید.  امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می شود تا خسارت های ناشی از حریق را به حداقل برسانند. وظیفه این سیستم تشخیص محصولات حریق است. درواقع یک سیستم اعلام حریق دارای تعدادی دستگاه به عنوان اجزای داخلی و تعدادی ارتباط با سایر سیستم های ایمنی است. این اجزا باهم کار می کنند تا هنگام آتش سوزی و یا افزایش غلظت مونوکسید کربن یا سایر موارد اضطراری از طریق تجهیزات دیداری و شنیداری به افراد اطلاع رسانی کرده و به آن ها هشدار دهند.
به همین جهت در این مقاله به بررسی شرکت طراحی سیستم های اعلام حریق می پردازیم.

جهت مطالعه محتوای ذیل با ما همراه باشید.

مختصری از سیستم های اعلام حریق

یک سیستم اعلان حریق مجموعه ای از تجهیزات اعلان حریق نظیر دتکتور دود، حرارت، شعله و گاز است که برای تشخیص علائم حریق و هشدار دادن از طریق آژیر ها و فلاشر ها استفاده می شود.
طراحی، اجرا و استفاده درست از این سیستم می تواند جلوی وقوع بسیاری از خطرات جانی و مالی را بگیرد.

درواقع سیستم یا دستگاه اعلان حریق به مجموعه ای از تجهیزات آتش نشانی که هماهنگ با هم جهت خبر دادن و آشکار سازی وقوع حریق در محیط سازمان یا هر مکان دیگر عمل می کنند، گفته می شود. سیستم اعلام حریق به عنوان مغز سیستم های ایمنی، مسئولیت فرماندهی به سایر سیستم ها مانند سیستم کنترل و مدیریت دود، سیستم فشار مثبت پلکان و آسانسور، سیستم تخلیه دود آتریوم و … را برعهده دارد.
این مسئولیت باعث می شود طراحی این سیستم اهمیت بسیار بالایی داشته باشد. اطلاع رسانی به موقع می تواند جان افراد را نجات دهد و فرمان به موقع به سایر سیستم ها می تواند از بروز خسارات زیاد جلوگیری کند. این نوع از سیستم اعلام حریق بصورت متداول جهت استفاده در اماکنی با تصرف های کم مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات اعلام حریق متعارف

 1. دتکتور دودی
 2. پنل اعلام حریق
 3. دتکتور حرارتی
 4. دتکتور شعله
 5.  شستی اعلام حریق
 6. شستی توقف ماده اطفاء حریق
 7.  آژیر
 8.  آژیر فلاشر
 9. زنگ اعلام حریق
 10. تابلو هشدار
 11. ریموت سر درب
شرکت طراحی سیستم های اعلام حریق - ایمن کنترلز
بهترین شرکت طراحی سیستم های اعلام حریق – ایمن کنترلز

انواع سیستم اعلان حریق | شرکت طراحی سیستم های اعلام حریق

سیستم اعلام کننده حریق از نظر نحوه آغاز به دو صورت دستی و خودکار وجود دارد:

سیستم اعلان حریق دستی

سیستم اعلام حریق دستی سیستمی است که شامل کاشف خودکار نیست و هشدار فقط از طریق دست توسط انسان آغاز می شود.
در واقع سیستم اعلان حریق دستی بدون اپراتور کارایی ندارد. تمام ساختمان هایی که سیستم اعلان حریق خودکار دارند الزاماً باید سیستم اعلام حریق دستی هم داشته باشند.

سیستم اعلان حریق اتومات (خودکار)

سیستم اعلان حریق اتومات سیستمی است که دارای یک سری حسگر است که به یک یا چند محصول حریق حساس هستند. این سیستم در صورت حس کردن آن ها به صورت خودکار فعال می شوند. سیستم اعلان حریق خودکار شامل دو سیستم موضعی و مرکزی نیز می باشد.

  1. سیستم اعلان حریق اتومات موضعی (انفرادی): به این صورت است که بر روی آشکارساز ها آژیر هشدار نصب شده است. کاشف های موضعی باید دارای طول عمر ۵ سال و باتری مناسب جهت استفاده باشند.
  2. سیستم اعلام حریق خودکار مرکزی: دارای پنل مرکزی هستند و آشکارساز ها سیگنال را به پنل و پنل به آژیر ها و … می رساند.

نکات ایمنی هنگام نصب سیستم های اعلان حریق

از جمله مهم ترین نکات ایمنی هنگام نصب سیستم های اعلان حریق عبارتند از:

آشنایی با کد های نصب

برای نصب سیستم اعلان حریق باید از شرایط محلی جهت جلوگیری از هرگونه تاخیر های غیر ضروری اطلاع کسب کرد. پیمانکاران باید با تمامی استاندارد های سیستم نصب آشنایی داشته باشند. چرا که این استاندارد ها به طور مداوم به روز یافته و تغییر می کنند. از این رو داشتن یک نسخه از این مرجع برای پیمانکارانی که مسئول نصب اعلان حریق هستند، ضروری است.

رعایت نکاتی ایمنی در حین برش سیم ها

به منظور حفظ امنیت، سیستم های اعلان حریق باید سالانه بررسی و مورد آزمایش و تایید قرار گیرند. با توجه به اینکه نصب و راه اندازی روشنایی و یا توزیع برق باید با کد های الکتریکی مطابقت داشته باشد.
برای نصب سیستم های ایمنی ساختمان های مسکونی قطعاً سخت گیری بیشتری وجود دارد. اگر یک موضوع عدم انطباق در بازرسی اولیه از دست رفته باشد، احتمال وجود نقص در بازرسی های بعدی وجود خواهد داشت.

خودداری از تغییر طرح های تایید شده

همانطور که می دانید، طرح های نصب اعلان حریق از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. از این رو هرگز نباید بدون تایید مهندس و یا مشاور هیچ تغییری در آن ها ایجاد کرد. از دید یک پیمانکار، طرح سیستم زنگ خطر ممکن است با روش های پیشین مطابقت نداشته باشد. در حالی که ممکن است راه های بهتری برای انجام کار وجود داشته باشد.
هر گونه انحراف از طرح های تایید شده برای بازرسان یک خطر محسوب می شود. از تاخیر در تعویض تجهیزات تا ایجاد هر گونه تغییر در طرح و برنامه، همه چیز در پروژه ممکن است به خطر می افتد.

شرکت طراحی سیستم های اعلام حریق - ایمن کنترلز
شرکت نصب سیستم اعلام حریق با قیمت مناسب در تهران

سخن پایانی

از سیستم های اعلام حریق استفاده می شود تا جایی که ممکن است از تلفات جانی جلوگیری شود.
امید است تا توانسته باشیم بهترین شرکت طراحی سیستم های اعلام حریق را به طور کامل برای شما شرح داده باشیم. ایمن کنترلز با بیش از ۱۰ سال سابقه کاری و فعالیت در زمینه طراحی و تامین تجهیزات ابزار دقیق، ضد انفجار و اعلان حریق فعالیت می کند. همچنین با بکارگیری نیروهای متخصص توانسته گامی نوین در زمینه تامین تجهیزات بردارد.
شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از نصب سیستم های اعلان حریق با مشاوران ما در ارتباط باشید.

با تشکر از همراهی شما سروران گرامی
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *