نحوه عملکرد دتکتور گاز چگونه است؟

در محل هایی که احتمال نشت گاز وجود دارد، خطراتی زیادی جان و مال افراد را تهدید می کند. در این مکان ها گازهای سوختنی قابل اشتعال همچون CNG، استفاده می شود که به راحتی مشتعل می شوند. در محیط منزل نیز امکان نشت گاز از شوفاژخانه ها و وسایل گازسوز خانه وجود دارد. دتکتور گاز به منظور تشخیص گازهای خطرناک در محیط طراحی شده اند. در صورتی که میزان گاز موجود در هوا از حد مجاز تعریف شده در سیستم بالاتر برود، هشدار دهنده نشت گاز یا همان دتکتور گاز، سیگنال اعلام خطر را به کنترل پنل مرکزی ارسال می کند. ما در این محتوا قصد داریم تا نحوه عملکرد دتکتور گاز را به شما سروران بگوییم.

جهت مطالعه محتوای ذیل و بهره برداری از آن با ما همراه باشید.

نشت گاز چه در محیط خانه و چه در مراکز صنعتی، فاجعه به بار می آورد. متاسفانه بیشتر مواقع افراد تصور می کنند که با تکیه بر حس بویایی خود می توانند به موقع متوجه نشت گاز شوند. اما در واقعیت اینگونه نمی باشد. اکثر اوقات غلظت گازها در یک مکان به اندازه ای است که سبب انفجار، گاز گرفتگی و آتش سوزی می شود. اندازه گیری میزان غلظت گاز، به صورت دستی خطاهای زیادی دارد و لحظه ای است. اما با یک وسیله کوچک و سبک به نام دتکتور گاز این کار به صورت خودکار و همیشگی انجام می شود.

دتکتور گاز چیست؟

دتکتور گاز وسیله ای است که وجود گازهای قابل اشتعال و سمی در فضا را شناسایی می کند. این وسیله جزو تجهیزات ایمنی در ساختمان ها و مراکز صنعتی می باشد. با استفاده از دتکتور گاز می توان نشت گاز را به سرعت تشخیص داد. دتکتور گاز غلظت غیرعادی گاز را به سرعت تشخیص داده و بلافاصله به سیستم های کنترلی اعلام می کند. دتکتور های گاز دارای استانداردها و گواهینامه های مختلف از سازمان های صدور گواهینامه صنعت می باشند.

نحوه عملکرد دتکتور گاز - ایمن کنترلز
فروش دتکتور گاز با تخفیف ویژه – ایمن کنترلز

نحوه عملکرد دتکتور گاز

دتکتور های گاز از سنسوری برای اندازه گیری غلظت گازهای خاص در جو استفاده می کنند. این سنسور به عنوان یک نقطه و مقیاس مرجع عمل می کند. در صورت بروز واکنش شیمیایی ناشی از یک گاز خاص، یک جریان الکتریکی قابل اندازه گیری تولید می کند. هنگامی که گاز به مقداری خطرناک نزدیک شود، سنسور این جریانات را کنترل کرده و به کاربر هشدار می دهد. در تجهیزات اولیه برای شناسایی فقط یک گاز ساخته شده اند. اما اکنون آن ها می توانند چندین گاز را اندازه گیری کنند. از جمله گازهایی که توسط دتکتور های گاز ۴ کاره شناسایی می شود عبارتند از:

  1. اکسیژن (O2)
  2. گازهای قابل اشتعال یا بخار (LEL)
  3. سولفید هیدروژن (H2S)
  4. مونوکسید کربن (CO)

مزایای استفاده از دتکتور گاز

دتکتور های گاز مزایای زیادی دارند که مهمترین آن منع بروز آتش سوزی و نشت گاز می باشد. اما طبیعتاً از زمانی که این دتکتورها اعلام خطر آتش سوزی می کنند تا زمانی که افراد برای جلوگیری از بروز آن اقدام می کنند، باید مراحلی طی شود که زمان بر خواهند بود. برای رفع این مشکل دتکتور هایی ساخته شده اند که از قابلیت های بی نظیری برخوردار می باشند.

برای مثال دتکتور های پیشرفته پس از آن که متوجه خطر نشت گازهای قابل احتراق یا سمی شدند،
فوراً از طریق ارسال سیگنال سبب قطع جریان برق خواهند شد. بنابراین حتی اگر فردی نیز در محل بروز مشکل وجود نداشته باشد، جای هیچ نگرانی نخواهد بود. در موارد دیگر نیز این دتکتورها از طریق روشن کردن سیستم های تهویه مطبوع، از بروز هر گونه خطری نظیر آتش سوزی یا اشتعال گازهای قابل احتراق جلوگیری خواهند کرد.

نکات نصب دتکتور گازی

  1. وزن گاز تشخیصی دتکتور نسبت به هوا، در ارتفاع نصب آن موثر است. (گازهای سبک در ارتفاع بالا نصب می شوند | گازهای سنگین در ارتفاع پایین نصب می شوند)
  2. باید هنگام نصب به آسیب های احتمالی توجه کرد.
  3. باید شرایط جوی در اوقات مختلف را مد نظر قرار داد. چرا که برای مثال باد می تواند بر جهت حرکت گاز تاثیر بگذارد.
  4. برای نصب دتکتور های گاز شهری دو حالت وجود دارد. اولین حالت این است که در اتاق وسایل گازی وجود داشته باشد. در این حالت دتکتور باید در فاصله ۱ تا ۳ متری آن نصب شود. حالت دوم این است که در اتاق وسایل گازی وجود نداشته باشد در این حالت دتکتور باید در سطح تنفس افراد هنگام خواب نصب شود.
نحوه عملکرد دتکتور گاز - ایمن کنترلز
خرید دتکتور گاز از ایمن کنترلز با قیمت مناسب

قیمت دتکتور گاز

دتکتور گاز بر حسب نوع آن که می تواند پرتابل یا ثابت باشد و همچنین مدل خروجی، تعداد سنسور، نوع سنسور و نوع گاز آن قیمت های متفاوتی دارد. همچنین برند دتکتور گاز نیز تاثیر زیادی بر قیمت آن دارد. علاوه بر آن دتکتور گازی دارای نوع ضد انفجار نیز هست که قیمت دتکتور گازی ضد انفجار بیشتر از دتکتور گازی معمولی می باشد.

سخن پایانی

دتکتورها یکی از ابزارهای ضروری در اماکنی به حساب می آیند که نشت گازهای خطرناک و آتش زا به طور مداوم جان افراد را تهدید می کند. این وسایل با اعلام خطر به کمک سنسورها و عبور جریان برق برای نمایش این اعلان روی نمایشگر دیجیتالی، کمک شایانی به جلوگیری از وقوع اتفاقات ناگوار خواهند کرد. البته همانطور که می دانید نحوه عملکرد دتکتور گاز وابسته به نحوه نصب آن می باشد.

ایمن کنترلز یکی از بهترین شرکت های فروشنده انواع دتکتور های گاز در تهران می باشد. این شرکت نماینده فروش بهترین و برترین برندها در ایران می باشد. از این رو تمامی محصولات خود را با قیمت مناسب به مخاطبین خود ارائه می دهد. شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و خرید دتکتور گاز با مشاوران ما در ارتباط باشید.

با تشکر از همراهی شما بزرگواران
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *