شیر اطمینان چیست؟ شیر اطمینان برای محفاظت از سیستم در فشار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک ابزار دقیق شناخته میشود و در جاهایی که حداکثر فشار به وجود می آید نصب می گردد. و از افزایش فشاری که منجر به اختلال در عملکرد و خطرات آتش سوزی یا انفجار خواهد شد ، جلوگیری به عمل می آورد.

فشار بالا در شرایطی ایجاد می‌شود که میزان فشار در سیستم از میزان تعیین (طراحی) شده بالاتر برود. بنابراین شیرهای اطمینان با آزاد کردن مقداری از سیال به بیرون از منطقه تحت فشار ایمن سازی را انجام خواهند داد. برای عملکرد درست و دقیق این شیرها به تنظیم مناسب آنها در محدوده فشار تخلیه نیاز داریم.

شیر اطمینان برای تخلیه سیستم در فشارهای بحرانی مناسب است تا از ایجاد حوادت خطرناک جلوگیری کند. خصوصیت ویژه شیر های اطمینان این است که در محدوده فشاری معینی عمل میکنند. این بدین معنی است که شیرهای اطمینان با هر افزایش فشاری تخلیه کامل سیستم صورت نمی گیرد. بلکه پس ‌از تخلیه و افت فشار تا کمتر از مقدار مجاز مجدداً بسته خواهند شد تا از خروج بی‌وقفه سیال از داخل سیستم جلوگیری کنند.

ویژگی های شیر اطمینان چیست؟

برای محافظت از سیستم خود در برابر فشار بیش از حد، دارا بودن ویژگی های زیر برای شیر اطمینان ضروری است.

انواع شیر اطمینان چیست؟ 

در اینجا به انواع شیر اطمینان اشاره می شود:

شیر اطمینان با مکانیسم فنری

از مزیت‌های این مدل از شیر ایمنی می‌توان تحمل میزان فشار بالای سیستم از ۱ تا  ۱۴۰۰بار دانست.

شیر اطمینان با بیلوز متعادل

به دلیل برخی مشکلاتی همچون فشار برگشتی که مدل فنری داشت مدل دیگری از شیر اطمینان که با کمک فلز بیلوز تعبیه‌ شده‌ در آن عرضه شد. بیلوزها اطمینان می‌دهند که فشار برگشتی در سطح بالا و پایین شیر برقی روی سطح مساوی اعمال می‌شود. در نتیجه، فشار عقب بر عملکرد سوپاپ تأثیر نمی‌گذارد.

شیر اطمینان چیست؟ ایمن کنترل سهند

کاربرد شیر اطمینان چیست؟

کاربرد شیر اطمینان جلوگیری از فشار ناگهانی موتورخانه های صنعتی است. از مهم ترین کاربرد های شیر اطمینان محافظت از مخازن تحت فشار است. در نتیجه در صورت به هم خوردن تعادل در فشار مخزن، شیر اطمینان بازشده و مقادیر اضافی مایع یا گاز را خارج کند.

در مواردی که فشار خیلی افزایش می یابد علاوه بر امکان به هم خوردن تعادل باعث خطرات احتمالی همچون آتش سوزی و یا انفجار نیز میشود. بنابراین این شیرها طوری انتخاب میشوند که ظرفیت خاصی داشته باشند تا مقدار زیادی مایع یا گاز داخل مخزن را به خارج منتقل کنند.

از کاربرد های آن میتوان به استفاده در صنایع گوناگونی همچون هوافضا، نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاه‌ ها، تولید و فرآوری مواد شیمیایی، مدار های هیدرولیکی، سیستم های پنوماتیکی، سیستم ‌های برودتی، کنداکتورها و سیستم ­های تولید بخار اشاره کرد. از دیگر کابرد شیر اطمینان استفاده در سیستم ­های تولید بخار برای جلوگیری از افزایش فشار بر روی بویلر ها است.

کاربرد شیر اطمینان در کمپرسور هوای فشرده

یکی از کاربرد­ های شیر اطمینان استفاده آن  در کمپرسور هوای فشرده است که با بالا رفتن فشار مخزن، شیر اطمینان عمل کرده و از انباشت بیش از حد هوا جلوگیری کرده  و مانع انفجار ناگهانی میشود.

اما در هر حال ممکن است که سیستم‌های بازدارنده نتوانند مقدار فشار بالای داخل مخزن کمپرسور را شناسایی کنند. عملکرد پیوسته موتور کمپرسور باعث ورود فشار داخل مخزن در شرایط بحرانی شده که عملاً خطر انفجار را به ‌دنبال دارد. برای تکمیل عملکرد ایمن انواع کمپرسور از شیر اطمینان قابل تنظیم استفاده می‌کنند تا قدرت مانور کافی در تنظیم مقدار فشار بحرانی سیستم داشته باشند.

کاربرد شیر اطمینان  در آبگرمکن

شیر اطمینان در صنعت آبگرمکن نیز کاربرد دارد. شیر اطمینان ساده در آبگرمکن بصورتی استفاده میشود که مانع از قرار گرفتن لوله‌ها، شیرآلات و مخازن در شرایط فشاری بیش از فشار معین می‌شود.

در آبگرمکن های خانگی ، تنظیم شیر اطمینان غیر ممکن است؛ زیرا مقدار فشار آن در محل تولید به صورت دقیق تنظیم شده ‌است.

کاربرد شیر اطمینان در سیستم‌های گرمایشی

یکی دیگر از کاربردهای شیر اطمینان استفاده در سیستم ‌های گرمایشی است. از آنها در مخازن آب گرم سیستم­ های گرمایشی استفاده می‌کنند، با استفاده از شیر اطمینان فشاری کنترل شده را ایجاد کرده و از بروز انفجار جلوگیری می‌کنند.

سیستم‌های گرمایشی مانند بویلرها و یا دیگ های بخارنمونه هایی صنعتی شده از همان آب‌گرمکن‌های ساختمانی هستند که در ابعادی بزرگتر با توانایی تولید حرارت بسیار بالاتر و ایجاد بخار داغ و پرفشارتر کارایی دارند. بنابراین در این سیستم‌ها از شیر اطمینان صنعتی متناسب با فرایندهای تحت بخار پرفشار استفاده می‌کنند.

این سیستم‌های صنعتی تحت بخار مستعد انفجار هستند و باید در انتخاب و خرید شیر اطمینان برای آنها نکات فنی و کاربردی دقیق را بررسی کرد.

کاربرد شیر اطمینان در خطوط فرآیندی

از انواع شیرهای اطمینان علاوه‌ بر کنترل فشار مخازن میتوانیم برای کنترل فشار خطوط تحت فشار نیز استفاده کنیم. این شیرها معمولا در سمت ورودی و یا خروجی مخازن سیستم‌های فرآیندی نصب شده و عملکرد تحت فشار سیستم را کنترل نمایند.

خرید شیر اطمینان ایمن کنترل سهند

نتیجه گیری

شیر اطمینان در تأمین امنیت سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است.  بدون استفاده ازاین شیرها عملا عدم ایمنی سیستم‌های تحت فشار حتی آب‌گرمکن‌های ساده خانگی را نیز نمیتوان تضمین کرد. مهم بودن این تجهیزات توجه به مؤلفه‌های فنی حین خرید شیر اطمینان را افزایش میدهد. نهایتا قیمت شیراطمینان کاملاً وابسته به ظرفیت تخلیه، تحمل فشار عملیاتی، قابلیت تنظیم و جنس بدنه و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *