با توجه به ضروری بودن نصب انواع سیستم اعلام حریق در محیط های باز و بسته، تجهیزات این سیستم نیز متناسب با نوع کارکرد آن ها، در محیط موردنظر نصب می‌ شوند. شستی اعلام حریق، یکی از تجهیزات بسیار مهم سیستم می‌ باشد که تأثیر فراوانی در عملکرد سیستم اعلام حریق دارد. اگر قصد خرید شستی برای سیستم خود دارید اما قیمت شستی اعلام حریق را نمی دانید در ادامه همراه ما باشید.

معرفی شستی اعلام حریق

شستی ها، محفظه ای جعبه ای می‌ باشند که همواره با رنگ قرمز، طراحی و به تولید می رسند. این محفظه های پلاستیکی، از صفحه ای شیشه ای برخوردار هستند که می توانند به عنوان محافظ، از قسمت کنترل کننده وضعیت شستی محافظت نمایند. عموما شیشه های به کار رفته، در نوع شکستی می‌ باشند و قابلیت تعویض را دارند. شستی انواع سیستم اعلام حریق، کارکردی دستی دارد. این محصول به دلیل ارتباط مستقیم با کنترل پنل، می‌ تواند در اعلام خطر نقش مؤثری داشته باشد. اعلام خطری که توسط این محصول صورت می گیرد، به وسیله نیروی انسانی فعال می شود.

قیمت شستی اعلام حریق
قیمت شستی اعلام حریق

اگر افراد ساکن در محیط بسته و باز که با استفاده از سیستم اعلام حریق محافظت شده اند، علائمی از آتش سوزی را مشاهده کردند، می توانند با فعال سازی دستی شستی موردنظر، اعلام خطر را به پنل مدیریتی ارسال کنند. فعال سازی دستی این محصول، می‌ تواند به صورت فشاری و یا شکستن سطح شیشه ای شستی انجام بگیرد. اعلام خطر شستی در کنار اعلام خطر دتکتور بسیار مهم است.

انواع شستی اعلام حریق

در طراحی انواع تجهیزات سیستم اعلام حریق، طراحی وسیله ای به عنوان فرمان دهنده به کنترل پنل، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فرمان دهندگان سیستم اعلام حریق، به دو صورت دتکتور و شستی طراحی و عرضه شده اند. از این رو شستی می‌ تواند اهمیت وافری در انواع سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق داشته باشد.

به طور کلی شستی، در نوع ساختاری و عملکردی به چندین نوع مختلف تقسیم می‌ شود. از لحاظ ساختاری، این محصول در انواع فشاری و شکستنی عرضه می‌ شود. از لحاظ عملکردی نیز این محصول در انواع ضد آب، ضد انفجار و معمولی عرضه می‌ شود. در نوع سیستمی، شستی در انواع متعارف، بی سیم و همچنین آدرس پذیر طراحی می‌ شود.

قیمت شستی اعلام حریق
قیمت شستی اعلام حریق

این مدل از شستی، دارای سطحی بدون محافظ می‌ باشد. برای اعلام خطر از طریق شستی، می‌ تواند تنها قسمتی که به صورت تصویری در سطح شستی، نشان گذاری شده است، فشار داده شود. در این صورت مخابره اطلاع به پنل مدیریتی انجام می‌ شود.

در سطح رویی این محصول، شیشه قرار گرفته است که برای اعلام خطر بهتر است با ضربه ای سنگین، شیشه موردنظر را شکست. در اثر ضربه و شکستن شیشه، فشار به قسمت تعیین شده وارد می گردد و اعلام خطر انجام می‌ شود.

محیط های مختلف صنعتی، به جهت استفاده از مواد شیمیایی مایع و گازی، همواره در خطر انفجار قرار دارند که بالطبع با انفجار، آتش سوزی نیز انجام می‌ شود. شستی های موردنظر با داشتن بدنه ای متراکم و قوی، در برابر انواع انفجار مقاوم می‌ باشد.

محیط های مرطوب، می‌ تواند در کاهش کیفیت شستی و بالطبع سیگنال دهی خوب، مؤثر باشند. از این رو محیط های دارای رطوبت مانند استخر و… بهتر است از شستی ضد آب، با آی پی، مناسب استفاده نمایند. آی پی، به صورت عددی بیان می‌ شود و هر چقدر میزان بالایی داشته باشد، به همان مقدار در برابر رطوبت محافظت ایجاد می‌ کند.

این محصول دارای مزیت خاصی در بدنه و جعبه محفظه ای نبوده و می‌ تواند در محیط های مسکونی و تجاری، مورد استفاده قرار بگیرد.

این محصول دارای اعلام خطر به روش کلاسیک می‌ باشد. با ضربه به قسمت فشاری، اعلام خطر به پنل مدیریتی به همراه جایگاه زون، ارسال می‌ شود.

اعلام خطر این مدل از شستی، به صورت امواج رادیویی می‌ باشد. چرا که از هیچ گونه سیم کشی برای نصب این محصول استفاده نشده است. کارکرد عالی این محصول در محیط هایی با متراژ بالا یا فعالیت های صنعتی و… قابل توجه است.

تنها تفاوت این مدل از محصول با مدل متعارف، ارسال آدرس دقیق محل خطر در هنگام ارسال اعلام خطر می‌ باشد.

نحوه نصب شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق، همواره در مناطق زونی نصب می‌ شود. تعدادی که برای نصب شستی برای یک منطقه نیاز است، یک الی سه عددی می‌ باشد. شستی ها در انواع مختلف، می توانند به سطح دیوار نصب شوند. نصب سیستم آدرس پذیر و متعارف این محصول، با بهره گیری از سیم کشی انجام می گیرد. سیم های ورودی دو عددی و همچنین سیم های خروجی دو عددی، در هنگام سیم کشی این محصول اهمیت ویژه ای دارند.

این محصولات همواره در راه پله و محل گذر عموم مردم قرار می گیرند. از این رو بهتر است در دیوار راه پله و حتی پارکینگ ها نصب شوند. برای هر زون تعیین شده در منطقه مشخص، استفاده از یک عدد شستی مناسب می‌ باشد. قرار گرفتن این محصول در فاصله ۱۱۰ تا ۱۴۰ سانتی متری از کف زمین، می‌ تواند راحتی استفاده از شستی را برای عموم فراهم کند. همچنین از دسترس کودکان دور شده و محافظت شود.

قیمت شستی اعلام حریق
قیمت شستی اعلام حریق

قیمت خرید شستی اعلام حریق

در بازار داخلی، انواع شستی اعلام حریق، می‌ تواند با قیمت های بسیار متفاوتی به عرضه برسد. شستی های موردنظر در انواع رادیویی و وایرلس، آدرس پذیر و متعارف، دارای لیست قیمت متفاوتی می‌ باشند. نوع بی سیم، بالاترین قیمت و همچنین نوع متعارف، پایین ترین قیمت را به خود اختصاص می‌ دهد. عموماً برند و متریال تولیدی شستی ها، سهم زیادی در تعیین قیمت این محصولات دارند. متریال های دارای شیشه شکستنی، به علت نداشتن قابلیت ریست و همچنین اجبار در تهیه شیشه برای دوام عملکردی محصول، قیمت مناسب تری از شستی های فشاری دارند.

شستی های فشاری با داشتن استفاده راحت و قابلیت ریست پذیری، قیمت فروش بالایی را از آن خود کرده اند. برندهای جهانی که از لحاظ کیفیت، در بین انواع برندهای چینی و نوپا جهانی معروف می‌ باشند، در عرصه قیمت نیز یک سر و گردن بالاتر می‌ باشند و در لیست قیمت شستی های سیستم اعلام حریق در جایگاه بالایی قرار دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *