آشنایی با بهترین شرکت ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری

امروزه برای اندازه گیری دقیق کمیت های فیزیکی و شیمیایی در بیشتر صنایع، از ابزار هایی دقیق و تجهیزات اندازه گیری استفاده می کنند. درواقع این تجهیزات و ابزار ها شامل انواع وسایل و ابزار آلات صنعتی می شوند که از آن ها برای اندازه گیری کمیت های فیزیکی در صنایع مختلف استفاده می کنند. قابل ذکر است که پارامتر های موجود در هر صنعتی متفاوت می باشد و برای این طیف گسترده ابزاری متناسب با نیاز آن صنعت، تولید و ساخته می شود.
به همین جهت در این مقاله به بررسی بهترین شرکت ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری می پردازیم.

جهت مطالعه ادامه مطالب ۴ دقیقه ای ذیل با ما همراه باشید.

اندازه گیری، کنترل و ابزار دقیق

به طور کلی اندازه گیری یک کمیت یعنی مقایسه آن کمیت با یک استاندارد از پیش تعریف شده، که حاصل مقایسه به صورت عدد بیان می شود. اندازه گیری کمیت ها به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می شود. مهم ترین کاربرد این تجهیزات اندازه گیری در صنایع غذایی، صنایع دارویی، سیمان، نفت و گاز و پتروشیمی می باشد.
همچنین تجهیزات ابزار دقیق به وسایلی گفته می شود که برای سیستم های اندازه گیری و کنترل فرآیند، مورد استفاده قرار می گیرند.
عملکرد این ابزار ها با توجه به کوچکی پارامتر های موجود در صنعت می باشد. برای مثال اندازه گیری عمق، نیرو، دما، رطوبت، تراز و … شاخص‌ های کلی هستند که در هنگام کار در صنایع بزرگ تغییر مقدار ناچیزی از هر کدام از این عوامل می‌ تواند در کل فرآیند تاثیر بسزایی داشته باشد.

بهترین شرکت ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری - ایمن کنترلز
فروش انواع ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری در تهران – ایمن کنترلز

اجزای ابزار دقیق | بهترین شرکت ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری

همانطور که اشاره شد، ابزار دقیق یک زیر ساخت برای کنترل سیستم و اتوماسیون می باشد. با کمک این ابزار ها می توان اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامتر های مهم فیزیکی را به صورت دقیق محاسبه کنیم.
اجزای ابزار دقیق عوامل تشکیل دهنده سیستمی به نام سیستم های کنترل اتوماتیک می باشند. این سیستم های کنترل اتوماتیک وظیفه انجام کنترل فرآیندی را در یک مجموعه عملیاتی بر عهده دارند.

اجزای ابزار دقیق عبارت هستند از:

 1. اندازگیری
 2. کنترل
 3.  ادوات خروجی

اندازه گیر ها

یکی از قسمت های اندازه گیری، اندازه گیر می باشد. این قسمت مقدار واقعی عنصر مورد نظر را اندازه گیری می کند.

کنترل کننده ها

این نوع ابزار بخش کنترل را برعهده دارد. در ابتدای شروع صنعت برق که کنترل به صورت امروزی نبود و کنترل به وسیله عوامل انسانی انجام می شد سپس با پیشرفت علم، سیستم های کنترل اتوماتیک به وجود آمدند سپس با وارد شدن ادوات نیوماتیکی، صنعت ها وارد مرحله جدیدی شدند.
بعد از مدتی با اختراع ترانزیستور استفاده از کارت های الکترونیکی برای کنترل نیز آغاز شد. با به وجود آمدن این قطعات کنترلی استفاده از عوامل انسانی برای کنترل نیز کمتر شد.

ادوات خروجی

ادواتی که سیگنال خروجی را از قسمت کنترل کننده می گیرند و متناسب با این سیگنال ها عمل می کنند، ادوات خروجی نام دارند. بهتر است بدانید شیر های کنترل و الکتروموتور ها از عمده ادوات خروجی می باشند. این ادوات با عملکرد خود باعث کنترل پارامتر های اندازه گیری در مقدار مطلوب و مورد نظر می شوند.

دسته بندی تجهیزات اندازه گیری

تجهیزات اندازه گیری به انواع مختلفی با توجه به کاربرد آن ها در صنایع مختلف دسته بندی می شود.

این دسته بندی عبارت است از:

تجهیزات اندازه‌گیری یا گیج‌ ها

این بخش در سیستم های ابزار دقیق وظیفه دارد تا کمیت سازی متغیر‌ ها را به انجام برساند. به طور معمول هر ابزار اندازه‌ گیری شامل سه جزء اساسی می باشد.
این سه جزء اساسی را به صورت زیر بیان می کنیم.

 1. سنسور
 2. ترانسدیوسر
 3. ترانسمیتر

 سنسور یا حسگر

سنسور ها مهم ترین بخش از انواع تجهیزات اندازه گیری در صنایع می باشند. وظیفه سنسور یا حسگر تبدیل متغیر فیزیکی به سیگنال‌ های قابل اندازه‌گیری می باشد. بعضی از پارامتر‌ های فیزیکی‌ به وسیله سنسور‌ ها اندازه‌گیری می‌ شوند.
چند مورد از این پارامتر ها:

 1. دما
 2. فشار
 3. سطح
 4. وزن

ترانسدیوسر

بخش مهم دیگری از انواع تجهیزات اندازه گیری، ترانسدیوسر ها می باشند. ترانسدیوسر‌ ها در واقع یک مبدل هستند که کمیت‌ های پنوماتیکی، شیمیایی و غیره را به کمیت های الکتریکی تبدیل می ‌کنند.

ترانسمیتر

از کاربردی ترین انواع تجهیزات اندازه گیری به ترانسمیتر ها اشاره می کنیم. وظیفه ترانسمیتر‌ ها یا انتقال دهنده‌ ها تبدیل کردن سیگنال ورودی به سیگنال خروجی‌ می باشد. این سیگنال ها قابل استفاده در سیستم می باشند و این مقادیر استاندارد می باشند.

بهترین شرکت ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری - ایمن کنترلز
خرید بهترین ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری با قیمت مناسب در تهران – ایمن کنترلز

مهم ترین تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری

بعضی از مهم‌ ترین تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری را به صورت زیر بیان می کنیم.

 1. ترانسمیتر
 2. آمپرسنج یا آمپرمتر، مولتی‌ متر
 3. کالیبراتور
 4. رطوبت سنج
 5. فرکانس متر
 6. نورسنج
 7. ضخامت سنج
 8. گازسنج
 9. دماسنج
 10. صوت سنج
 11. لرزش یا ارتعاش سنج
 12. متر لیزری
 13. مولتی فانکشن‌ ها‌

طبقه بندی ابزار دقیق بر اساس کمیت

عواملی که توسط تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق بر اساس کمیت در صنعت اندازه گیری می شوند را به صورت زیر بیان می کنیم.

 1. تجهیزات اندازه گیری دما
 2.  تجهیزات اندازه گیری رطوبت
 3.  تجهیزات اندازه گیری فشار
 4.  تجهیزات اندازه گیری فلو یا جریان
 5. تجهیزات اندازه گیری سطح یا ارتفاع

راهنمای خرید بهترین ابزار دقیق

زمانی که صحبت از تولید و صنعت می شود، حساسیت کار و انتخاب تجهیزات و ماشین آلات سنگین بیشتر می شود. بنابراین، قبل از سرمایه گذاری، باید کاملاً مطمئن شوید که تجهیزات مناسبی را برای صنعت خود خریداری می کنید.
هنگام انتخاب خرید یک قطعه خاص از تجهیزات، باید ویژگی ها را در نظر بگیرید. محصولات با آخرین فناوری یا آن هایی که بهترین ویژگی های ایمنی را دارند ارزش پرداخت پول بیشتر را دارند.

سخن پایانی

هر صنعت دارای تعداد زیادی متغیر فیزیکی است که به طور مستقیم بر عملکرد فرآیند تولید تأثیر می گذارد. نقش ابزار دقیق، نظارت بر این متغیرها برای ارائه داده هایی است که سیستم کنترل را قادر می سازد تا وضعیت فعلی برنامه را درک کند.

از تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری برای کنترل فرآیند های صنعتی استفاده می کنند تا از مشکلات احتمالی که ممکن است در صنایع به وجود بیاید جلوگیری شود.

با استفاده از این ابزار ها و تجهیزات دقیق می توانیم کنترل و اندازه گیری ها را به صورت کاملا ًدقیق محاسبه کنیم.

شرکت ایمن کنترلز یکی از بهترین شرکت ها در زمینه طراحی، تولید و تامین تجهیزات ابزار دقیق ، ضد انفجار و اعلان حریق می باشد.

یکی از بهترین شرکت ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری شرکت ایمن کنترلز می باشد.

جهت خرید انواع تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری می توانید با مشاوره رایگان مشاوران ما در ایمن کنترلز ارتباط برقرار کنید.

از همراهی شما سروران گرامی سپاس گزاریم.
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *