آشنایی با ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک

در بسیاری از صنایع، یکی از مهم ترین بخش های کنترل فرآیند این است که بدانیم چه مقدار مایع یا گاز درون یک مخزن وجود دارد.
چه در حال انتقال مواد باشید و چه بخواهید مطمئن باشید که سطح ماده ای بیش از حد مورد نظرتان نرود، ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک وسیله ای حیاتی برای نظارت (مانیتورینگ) مخزن ها، تانکرها و ظروف هستند.
به طور کلی لول ترانسمیتر یا ترانسمیتر سطح به عنوان یک ابزار دقیق تاثیر زیادی در اندازه گیری سطوح سیالات و جامدات توده ای دارد.
همچنین این ابزار می تواند تاثیر زیادی در فرآیند های صنعتی داشته باشد.
لول ترانسمیترها در مخازن تحت فشار و همچنین در مخازن ذخیره سازی از اهمیت بالایی برخور دارند. در واقع استفاده از لول ترانسمیتر امکان محاسبه و بررسی سایر فاکتور های تاثیر گذار بر فرآیند را امکان پذیر می کند.  همچنین اتاق کنترل نیز می تواند از آن در بخش های مختلف استفاده کند.
ما قصد داریم در این مقاله به شما بگوییم که ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک چیست؟

جهت مطالعه محتوای ۴ دقیقه ای زیر با ما همراه باشید.

ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک چیست؟

بنابر قوانین فیزیکی، اختلاف فشار بالا و پایین سیال درون یک مخزن، برابر با حاصل ضرب ارتفاع سیال، چگالی سیال، و شتاب جاذبه است.
نکته بسیار مهم در به کارگیری ترانسمیتر هیدرواستاتیک سطح این است که چگالی سیال باید ثابت باشد، در غیر این صورت اندازه گیری دقیق نخواهد بود.
سنسور فشار به کار رفته در این نوع ترانسمیتر از نوع دیافراگمی است.
برای مخازن سر بسته، فضای دو سر دیافراگم به قسمت بالا و پایین مخزن متصل می شود و انحراف دیافراگم بیانگر اختلاف فشار بالا و پایین مخزن و در نتیجه ارتفاع سیال درون مخزن خواهد بود.
عملکرد ترانسمیترها همانند شناور کولر های آبی است. در واقع شناور کولر آبی با حرکت مکانیکی می تواند میزان حجم آب درون کولر را به افراد نشان دهد. در ترانسمیترها نتیجه کار به صورت اعداد دیجیتالی گزارش می شود که تابعی از فاکتور های مختلف است.

ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک چیست؟ - ایمن کنترلز
آشنایی با انواع ترانسمیتر هیدرو استاتیک _ ایمن کنترلز

کاربرد ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک

استفاده از ترانسمیتر هیدرو استاتیک سطح روشی با دقت و اطمینان بالا برای اندازه گیری سطح بوده و به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله آب و فاضلاب به کار گرفته می شود.
سادگی استفاده از سنسور سطح هیدرو استاتیک باعث می شود که هر زمان نیاز است که سطحی اندازه گیری شود بتوان از آن استفاده کرد. مهم نیست که در یک مخزن ، کشتی ، دریاچه ، رودخانه یا مخزن هوا کش باشد. همچنین از آن در مخازن ذخیره سازی ، ظروف پردازشی ، مخازن سربرگ ، سرهای ورودی پمپ نیز استفاده می کنند.
سنسور های سطح هیدرو استاتیک فشار ایجاد شده توسط سر استاتیک مایع را اندازه گیری می کنند.

انواع ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک

۱.لول ترانسمیتر راداری

لول ترانسمیترهای راداری معمولا در بالای مخزن نصب می شود و با فرستادن امواج رادیویی با فرکانس بالا و محاسبه اختلاف فرکانس و زمان در امواج رفت و برگشت، سطح ماده را محاسبه می کنند.
این لول ترانسمیترها از نوع غیر تماسی بوده و در هنگام تغییر مایعات نیاز به کالیبراسیون ندارند. لول ترانسمیتر راداری دارای دقت بالا (۰.۵± میلی متر) است.

۲.لول ترانسمیتر اُلتراسونیک

لول ترانسمیترهای التراسونیک به صورت غیر تماسی کار می کنند و در بالای مخزن نصب می شود.
این لول ترانسمیتر با فرستادن پالس التراسونیک به سطح ماده درون مخزن و بازتاب آن، زمان بین پالس رفت و برگشت در قسمت خالی مخزن را محاسبه می کند.
سپس این مقدار را از ارتفاع کلی مخزن کم می کند و سطح ماده درون مخزن را محاسبه می کند. این لول ترانسمیترها نیاز به کالیبره شدن با سیال را ندارند.

۳.لول ترانسمیتر خازنی

لول ترانسمیتر خازنی حاوی خازنی شامل دی الکترود است. بین دو الکترود توسط ماده ای غیر رسانا پر می شود تا به ذخیره بار الکتریکی کمک شود.
با بیشتر شدن دی الکتریک، میزان انرژی بیشتری ذخیره خواهد شد. این محصول با اندازه گیری سطح خازنی به دلیل تغییر ناشی از تغییر سطح تشکیل شده توسط پروب و دیواره مخزن، سطح مواد داخل مخزن را اندازه گیری می کند.
بدین صورت که اگر پروب در هوا باشد، ظرفیت خازنی کم اندازه گیری می شود. زمانی که مخزن پر می شود، پروب به درون ماده رفته و ظرفیت خازنی بیشتر می شود. این لول ترانسمیترها بعد از تغییر سیال نیاز به کالیبره شدن دارند.

ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک چیست؟ - ایمن کنترلز
ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک چیست؟ – ایمن کنترلز

سخن پایانی

هر صنعت دارای تعداد زیادی متغیر فیزیکی است که به طور مستقیم بر عملکرد فرآیند تولید تأثیر می گذارد.
ابزار های دقیق اندازه گیری مانند ترانسمیترها می توانند کیفیت فرایند تولید را افزایش دهند.
از تجهیزات ابزار دقیق اندازه گیری برای کنترل فرآیند های صنعتی استفاده می کنند تا از مشکلات احتمالی که ممکن است در صنایع به وجود بیاید جلوگیری شود.
شرکت ایمن کنترلز بهترین مرکز خرید ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب می باشد.
این شرکت با تولید و طراحی انواع محصولات در زمینه تجهیزات ابزار دقیق ، ضد انفجار و…، با بکارگیری نیرو های متخصص توانسته گامی نوین در زمینه تامین تجهیزات بردارد.
این شرکت با دارا بودن موجودی انبار بالا در سریع ترین زمان ممکن آماده خدمت رسانی به مخاطبین عزیز می باشد.
همچنین با بکارگیری نیروی مجرب در زمینه واردات توانسته در کمترین زمان ممکن نسبت به رقیبان خود از تمام نقاط جهان و برند های معتبر جهانی تامین تجهیزات نماید.

شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان برای خرید ترانسمیتر سطح هیدرو استاتیک و استعلام قیمت آن با مشاوران ما در ارتباط باشید.

با تشکر از همراهی همیشگی شما سروران گرامی
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *