ترانسمیتر سطح اولتراسونیک چیست؟ | ایمن کنترلز

همانطور که می دانید، ترانسمیتر یا سطح سنج اولتراسونیک یکی از دستگاه هایی است که جهت اندازه گیری سطح بدون برقراری تماس با اجسام به کار می رود. این نوع از سطح سنج ها با استفاده از سنسور اولتراسونیک یا ماوراء صوت و روش غیر تماسی و مجاورتی اندازه گیری سطح را انجام می دهد. از کاربرد های مهم سطح سنج های اولتراسونیک استفاده از آن ها در محیط های انفجاری، مخازن شیمیایی با خورندگی بالا می باشد. سطح سنج های اولتراسونیک علاوه بر نشان دادن حجم می توانند به عنوان کنترل کننده حجم نیز به کار روند.
به همین جهت در این مقاله قصد داریم به این پرسش که ترانسمیتر سطح اولتراسونیک چیست؟ پاسخ دهیم.

جهت مطالعه محتوای ۴ دقیقه ای زیر با ما همراه باشید.

آشنایی با ترانسمیتر سطح اولتراسونیک

در بسیاری از صنایع، یکی از مهم ترین بخش های کنترل فرایند این است که بدانیم چه مقدار مایع یا گاز درون یک مخزن وجود دارد. چه در حال انتقال مواد باشید و چه بخواهید مطمئن باشید که سطح ماده ای بیش از حد مورد نظر افزایش یا کاهش پیدا نکند، لول ترانسمیتر ها (ترانسمیترهای سطح سنج) وسیله ای حیاتی برای نظارت (مانیتورینگ) مخزن ها و تانکر ها هستند.

یکی از دستگاه هایی که جهت اندازه گیری سطح بدون برقراری تماس با اجسام به کار می رود، سطح سنج یا ترانسمیتر سطح اولتراسونیک ضد انفجار سوندار می باشد. این دستگاه را می توان برای تعیین سطح مناسب همه نوع مایعات در یک زمان مشخص و به صورت پیوسته به کار برد. طراحی این دستگاه ها به شکلی است که امکان اندازه گیری سطح محیط هایی مانند آب، مایعات چسبناک و مواد سوختی، مواد نفتی، شیمیایی ‌مواد غذایی فراهم می کند و می توان آن ها را در حوزه های مختلف صنعتی مورد استفاده قرار داد.

ترانسمیتر سطح اولتراسونیک چیست؟ - ایمن کنترلز
ایمن کنترلز بهترین مرکز فروش ترانسمیتر سطح اولتراسونیک با قیمت مناسب با بیش از ۲۰ سال سابقه

ویژگی های محصول | ترانسمیتر سطح اولتراسونیک چیست؟

  1. راه اندازی ساده و آسان
  2. امکان بهره وری از سیگنال خروجی در فاصله دور
  3. دارای محافظ احتراق و انفجار
  4. اندازه گیری بدون تماس با ماده داخل مخزن

سنسور اولتراسونیک چیست و چگونه کار می کند؟

سنسور های اولتراسونیک دستگاه هایی هستند که فاصله را با کمک امواج اولتراسونیک اندازه گیری می کنند. این سنسور ها، سنسور های هوشمند هوا هستند که از پدیده انتشار امواج در هوا برای اندازه گیری متغیر های فیزیکی یا شیمیایی استفاده می کنند.

سنسورهای اولتراسونیک مانند راداری است که هدف را با بررسی پژواک امواج رادیویی یا صوتی ارزیابی می کند. امواج صوتی با فرکانس بالا توسط سنسور های اولتراسونیک تولید می شود و اکو را که در بخش گیرنده دریافت می شود، ارزیابی می کند. فاصله یک شی با فاصله زمانی بین ارسال و دریافت پژواک اندازه گیری می شود.

همچنین می توان سرعت و جهت باد را با این فناوری اندازه گیری کرد. علاوه بر آن برای تشخیص پر بودن مخزن و سرعت از طریق هوا یا آب مفید باشد. مقدار مایع موجود در یک مخزن را می توان با اندازه گیری فاصله تا سطح سیال با کمک سنسور ها اندازه گیری کرد.

نحوه عملکرد سطح سنج اولتراسونیک

جهت اندازه گیری ارتفاع سطح به وسیله سطح سنج های اولتراسونیک باید یک سنسور فرستنده و گیرنده اولتراسونیک در بالا و یا مواردی که امکان نصب سنسو در انتهای مخزن وجود دارد، نصب شود.
سپس دستگاه با ارسال یک موج اولتراسونیک به داخل مخزن، زمان رفت موج تا برخورد به سطح مواد داخل مخزن و زمان برگشت اندازه گیری شده و با داشتن سرعت حرکت موج می توان فاصله سنسور تا سطح مواد و در نتیجه ارتفاع مواد داخل مخزن را به دست آورد.

کاربرد های ترانسمیتر سطح اولتراسونیک

بسیاری از کاربرد های سطح مانند چاه های مرطوب، حوضچه های آب باران و مواد شیمیایی فاضلاب (بدون بخار) برای استفاده از ترانسمیتر اولتراسونیک ایده آل می باشند.
این محصول با نظارت بر دامنه سیگنال در غشای سنسور، تراکم با کاهش دامنه را تشخیص می دهد.
این واحد به طور خودکار فرکانس کریستال های پیزو را افزایش می دهد. و یک اثر خود تمیز شوندگی ایجاد می کند. و اطمینان می دهد که غشای سنسور عاری از اثرات میرایی ناشی از تراکم یا تجمع است.
این ویژگی اجازه می دهد تا از فناوری اولتراسونیک بدون نگرانی تراکم استفاده شود.

اندازه‌گیری جریان ورودی با سنسور سطح در سرریز یا فلوم کانال باز، اندازه‌گیری اولیه در کارخانه فاضلاب است. یک سنسور سطح برای اندازه‌گیری سطح در فلوم یا سرریز استفاده می‌ شود. و با استفاده از منحنی Q-H (جریان در مقابل سر) سطح را به نرخ جریان تبدیل می کند. بسیاری از سنسور های اولتراسونیک دارای منحنی های Q-H از پیش برنامه ریزی شده برای انواع فلوم ها و سرریز ها هستند. بسیاری از ترانسمیتر اولتراسونیک امکان ورود دستی میز را برای فلوم ها یا سرریز های غیر استاندارد فراهم می کنند. دقت اندازه گیری یک ترانسمیتر اولتراسونیک برای اندازه گیری جریان کانال باز کافی است. و هزینه اضافی یک دستگاه رادار را حذف می کند.

ترانسمیتر سطح اولتراسونیک چیست؟ - ایمن کنترلز
بهترین مرکز فروش ترانسمیتر سطح اولتراسونیک با قیمت مناسب – ایمن کنترلز

نکاتی که در هنگام انتخاب سطح سنج یا لول متر اولتراسونیک باید به آن توجه کرد:

  1. رنج دمایی
  2. فشار مخزن
  3. تعداد و نوع خروجی مورد نظر
  4. شرایط محیطی
  5. ارتفاع قابل اندازه گیری
  6. دقت تجهیز

سخن پایانی

در کاربرد هایی از اندازه گیری سطح که نباید مواد پروسه با ابزارآلات اندازه گیری تماس پیدا کند، ممکن است امکان استفاده از دستگاه های اولتراسونیک وجود داشته باشد. این دستگاه ها فاصله یک نقطه از مخزن که معمولاً یک نقطه مرجع می باشد را تا سطح محتویات مخزن اندازه گیری می کنند. دستگاه های اولتراسونیک بر مبنای اصول اکو (انعکاس صوت) عمل می کنند. در کل این نوع ترانسمیتر برای کنترل سطح سیال در بسیاری از صنایع فرآیندی ضروری هستند.

شرکت ایمن کنترلز با بیش از ۱۰ سال سابقه در زمینه طراحی، تولید و تامین تجهیزات ابزار دقیق، ضد انفجار و اعلان حریق فعالیت می کند. فعالیت های شرکت در حوزه های مشاوره، طراحی، تامین سیستم های اعلان حریق و انواع دتکتور گاز (Gas-detector)، دتکتور شعله (Flame-detector) ضد انفجار و سایر سیستم ها تمرکز یافته است.

شما سروران گرامی می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و تجهیزات اندازه گیری سطح با مشاوران خبره ما در ارتباط باشید.

با تشکر از همراهی شما سروران گرامی
تحریریه ایمن کنترلز

راه های ارتباطی

آدرس دفتر مرکزی : تهران – سهروردی – خیابان بهار شیرازی – رو به روی اداره پست – مجتمع امین – طبقه ۷ – واحد ۲۷

۰۲۱۸۸۸۱۱۱۳۲

۰۲۱۸۸۳۴۴۱۱۲

۰۹۱۲۹۲۲۳۳۰۶

۰۹۱۲۹۵۳۶۴۶۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *